Radon je vzácný radioaktivní plyn a nachází se v různých koncentracích v půdě a díky svým fyzikálním vlastnostem snadno vniká do budov. Kombinace těchto dvou vlastností způsobuje, že radon se podílí na celkové radiační zátěži obyvatelstva a výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic. Snadno může trhlinami a prostupy pro trubky proniknout i do sklepních prostor domů. Odtud radon proniká schodištěm do horních podlaží. Dále se radon může dostat do domu ze stavebních materiálů.
Množství radonu (objemová aktivita radonu) se udává v jednotkách Bq/m3 – hodnota číselně odpovídá počtu radioaktivních přeměn radonu v jednom metru kubickém vzduchu.
Vyhláška č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně, ve znění vyhlášky č. 499/2005 Sb. stanoví tzv. směrné hodnoty pro obsah radonu ve stávajících a nových stavbách takto:
Obrázek znázorňuje cesty, kterými se radon může dostat do domu, a jeho průchod domem. Nejvíce radonu je nasáváno z podloží podtlakem způsobeným rozdílem teploty půdního vzduchu a teploty vzduchu v místnostech domu.
Kamerové a zabezpečovací systémy
Sídlo: Přelíc 126
273 05 Smečno
Petr Svoboda: 602 139 185
Email:info@chran.cz